Hvornår er man hurtigst? Sådan påvirker alderen dine triatlontider

Trinyt Redaktion

Løbere på løberuten ved IRONMAN Copenhagen 2022

Af Trinyt-redaktionen · Publiceret 19. oktober 2026

Kort fortalt

  • Vi har analyseret 127.473 age group-finishere fra 85 IRONMAN-løb og 230.582 fra 161 IRONMAN 70.3-løb samt VM for aldersgrupper på sprint og olympisk distance.
  • På fuld distance er H30-34 og K25-29 hurtigst målt på medianen. Alle grupper fra 25 til 39 år ligger dog inden for 1,5 % af hinanden.
  • De yngste er ikke hurtigst. H18-24 er 3,2 % langsommere end H30-34 på fuld distance. På sprint og olympisk distance er de hurtigste grupper derimod markant yngre.
  • Løbet taber mest med alderen. H60-64 er 23 % langsommere end de hurtigste på løbet, men kun 10 % på cyklen og i svømningen.
  • Fordelingen er ikke en symmetrisk klokke. For de unge har den en lang hale af langsomme tider, for de ældste er halen klippet af tidsgrænsen.

Bliver man langsommere, når man runder 40? Er de 20-årige de hurtigste? Og taber man mest i vandet, på cyklen eller i løbeskoene? Vi har regnet på knap 400.000 sluttider fra IRONMAN, IRONMAN 70.3 og VM for aldersgrupper for at finde svarene.

Sådan har vi regnet

Fuld distance bygger på 127.473 age group-finishere fra 85 almindelige IRONMAN-løb i sæsonerne 2024–2026 (2026 til og med midten af oktober). Halv distance bygger på 230.582 finishere fra 161 IRONMAN 70.3-løb i sæsonerne 2025–2026. Resultaterne kommer fra Coach Cox’ IMstats-database. Professionelle er ikke med, og løb med aflyst svømning eller afkortet rute er taget ud.

Olympisk distance og sprint bygger på World Triathlons VM for aldersgrupper, olympisk 2023–2025 og sprint 2024–2025, med 1.000–1.700 finishere per løb. Her er alle kvalificeret via deres nationale forbund, så felterne er stærkere og mindre end i et almindeligt løb.

Vi bruger især medianen, altså tiden for den midterste finisher i gruppen, og 10. percentilen, som er tiden for den hurtigste tiendedel. Når vi skriver, at en gruppe er “5 % langsommere”, er det i forhold til den hurtigste aldersgruppe af samme køn i samme datasæt.

Toppen ligger i 30’erne

På fuld distance er H30-34 den hurtigste mandegruppe med en mediantid på 11:46:48. Hos kvinderne er det K25-29 med 12:35:35. Men forskellen mellem 25 og 39 år er minimal: Alle seks grupper ligger inden for 1,4 % af den hurtigste.

Fuld distance: hvor meget langsommere end den hurtigste gruppe?

Median i hver aldersgruppe i procent over den hurtigste gruppe af samme køn. Højere oppe er hurtigere.

IRONMAN, herrerIRONMAN, damer70.3, herrer70.3, damer
0 %+5 %+10 %+15 %+20 %+25 %+30 %18-2430-3440-4450-5460-6470-74IRONMAN, herrer 21 år: +3,2 %IRONMAN, herrer 27 år: +0,8 %IRONMAN, herrer 32 år: +0,0 %IRONMAN, herrer 37 år: +0,4 %IRONMAN, herrer 42 år: +2,3 %IRONMAN, herrer 47 år: +3,8 %IRONMAN, herrer 52 år: +7,0 %IRONMAN, herrer 57 år: +10,7 %IRONMAN, herrer 62 år: +15,1 %IRONMAN, herrer 67 år: +19,1 %IRONMAN, herrer 72 år: +25,3 %IRONMAN, damer 21 år: +2,5 %IRONMAN, damer 27 år: +0,0 %IRONMAN, damer 32 år: +0,3 %IRONMAN, damer 37 år: +1,4 %IRONMAN, damer 42 år: +3,6 %IRONMAN, damer 47 år: +5,8 %IRONMAN, damer 52 år: +8,6 %IRONMAN, damer 57 år: +10,6 %IRONMAN, damer 62 år: +14,4 %IRONMAN, damer 67 år: +19,9 %70.3, herrer 21 år: +1,4 %70.3, herrer 27 år: +0,7 %70.3, herrer 32 år: +0,3 %70.3, herrer 37 år: +0,0 %70.3, herrer 42 år: +0,8 %70.3, herrer 47 år: +1,5 %70.3, herrer 52 år: +3,3 %70.3, herrer 57 år: +5,6 %70.3, herrer 62 år: +9,4 %70.3, herrer 67 år: +13,5 %70.3, herrer 72 år: +20,7 %70.3, damer 21 år: +1,0 %70.3, damer 27 år: +0,0 %70.3, damer 32 år: +0,0 %70.3, damer 37 år: +0,0 %70.3, damer 42 år: +0,6 %70.3, damer 47 år: +1,7 %70.3, damer 52 år: +3,7 %70.3, damer 57 år: +4,9 %70.3, damer 62 år: +8,8 %70.3, damer 67 år: +14,7 %70.3, damer 72 år: +18,9 %

Grupper med færre end 30 finishere er udeladt. 0 % er den hurtigste gruppe.

AlderHerrer (n)MedianHurtigste 10 %Mod bedsteDamer (n)MedianHurtigste 10 %Mod bedste
18-247.09812:09:269:57:34+3,2 %1.17612:54:5010:58:58+2,5 %
25-2913.64111:52:349:49:59+0,8 %2.92512:35:3510:38:12+0,0 %
30-3415.74811:46:489:43:38+0,0 %3.34712:37:4110:36:57+0,3 %
35-3914.84411:49:499:43:42+0,4 %2.74212:46:2710:43:14+1,4 %
40-4415.58912:02:559:55:13+2,3 %2.97013:02:5510:50:14+3,6 %
45-4914.09112:13:3510:08:59+3,8 %2.86613:19:2811:10:38+5,8 %
50-5412.64112:35:5610:29:21+7,0 %2.39913:40:1711:36:36+8,6 %
55-597.87113:02:2410:48:27+10,7 %1.31713:55:4611:51:27+10,6 %
60-643.89213:33:1811:14:32+15,1 %61714:24:2712:22:38+14,4 %
65-691.14614:01:4511:51:10+19,1 %16915:05:4813:09:27+19,9 %
70-7429614:45:3012:47:28+25,3 %2315:25:4514:20:47+22,5 %
75-795415:12:2213:33:03+29,1 %716:02:3615:10:56+27,4 %

IRONMAN, almindelige løb. “Hurtigste 10 %” er 10. percentilen: Kun hver tiende i gruppen er hurtigere. 75-79 år er med for fuldstændighedens skyld, men grupperne er små.

Faldet starter langsomt. Fra H35-39 til H45-49 taber medianen kun 24 minutter, og H45-49 er 3,8 % efter de hurtigste. Derefter accelererer det: H50-54 er 7,0 % efter, H60-64 15,1 % og H70-74 25,3 %. Hos kvinderne er mønsteret det samme med 8,6 % ved 50-54 og 14,4 % ved 60-64.

På halv distance er kurven fladere. Her er H35-39 hurtigst, og H40-44 er kun 0,8 % efter. Først ved 60-64 år er forskellen næsten 10 %, mod 15 % på fuld distance. Den længste distance straffer altså alderen hårdest.

De unge er ikke de hurtigste

Det er en udbredt antagelse, at man er hurtigst, når man er ung. Det holder ikke på de lange distancer. H18-24 har en mediantid på 12:09:26 på fuld distance, 3,2 % langsommere end H30-34. K18-24 er 2,5 % efter K25-29. De unge svømmer næsten lige så hurtigt som de bedste svømmegrupper (0,7 % efter), men taber på cyklen (4,1 %) og løbet (4,0 %).

Tallene siger ikke hvorfor, men der er nærliggende forklaringer: færre år med træning bag sig, mindre erfaring med fordeling af kræfterne over 10–12 timer og mindre tid og økonomi til udstyr og træningslejre. Det er vores vurdering og ikke noget, data kan vise.

Billedet vender på de korte distancer. Ved VM for aldersgrupper på sprint i 2024 og 2025 var de 16-19-årige kvinder den hurtigste gruppe begge år. Hos mændene var det 20-24-årige i 2024 med kun 9 sekunders forspring til 16-19-årige og de 16-19-årige i 2025. På olympisk distance lå toppen mellem 18 og 29 år. På de korte og intense distancer er den hurtigste aldersgruppe altså markant yngre end på 70.3 og fuld distance.

DistanceHurtigste herrerHurtigste damer
Sprint (VM 2024 og 2025)H16-24K16-19
Olympisk (VM 2023–2025)H18-29K20-29
70.3H35-39K25-39
Fuld distanceH30-34K25-29

Hurtigste gruppe målt på medianen. På olympisk distance skifter den hurtigste gruppe fra år til år, så intervallet dækker de tre VM. På 70.3 ligger K25-29, K30-34 og K35-39 inden for få sekunder af hinanden.

Løbet taber mest, cyklen mindst

Når vi deler tiden op på de tre discipliner, ældes de forskelligt. Grafen viser, hvor meget langsommere hver aldersgruppe er end den hurtigste gruppe i hver disciplin for mænd på fuld distance.

Herrer, fuld distance: aldersfald per disciplin

Median i procent over den hurtigste gruppe i disciplinen. Højere oppe er hurtigere.

SvømningCyklingLøb
0 %+5 %+10 %+15 %+20 %+25 %+30 %+35 %+40 %18-2430-3440-4450-5460-6470-74Svømning 21 år: +0,7 %Svømning 27 år: +0,0 %Svømning 32 år: +0,2 %Svømning 37 år: +1,1 %Svømning 42 år: +2,6 %Svømning 47 år: +3,7 %Svømning 52 år: +4,9 %Svømning 57 år: +7,0 %Svømning 62 år: +9,6 %Svømning 67 år: +13,6 %Svømning 72 år: +14,0 %Cykling 21 år: +4,1 %Cykling 27 år: +1,5 %Cykling 32 år: +0,7 %Cykling 37 år: +0,0 %Cykling 42 år: +1,2 %Cykling 47 år: +1,6 %Cykling 52 år: +3,9 %Cykling 57 år: +6,5 %Cykling 62 år: +9,6 %Cykling 67 år: +13,5 %Cykling 72 år: +17,2 %Løb 21 år: +4,0 %Løb 27 år: +0,8 %Løb 32 år: +0,0 %Løb 37 år: +1,1 %Løb 42 år: +3,9 %Løb 47 år: +6,7 %Løb 52 år: +11,7 %Løb 57 år: +17,3 %Løb 62 år: +22,8 %Løb 67 år: +28,3 %Løb 72 år: +38,2 %
GruppeSvømningCyklingLøbSamlet
Herrer 50-54+4,9 %+3,9 %+11,7 %+7,0 %
Herrer 60-64+9,6 %+9,6 %+22,8 %+15,1 %
Herrer 70-74+14,0 %+17,2 %+38,2 %+25,3 %
Damer 50-54+9,1 %+4,6 %+13,6 %+8,6 %
Damer 60-64+11,6 %+8,3 %+22,2 %+14,4 %
Damer 70-74+8,5 %+12,4 %+37,1 %+22,5 %

IRONMAN, almindelige løb. Median i procent over den hurtigste aldersgruppe i hver disciplin. K70-74 har kun 23 finishere.

Løbet er klart den disciplin, der taber mest. H60-64 løber maratonen på 5:14:32 i median mod 4:16:14 for H30-34, 22,8 % langsommere. På cyklen er forskellen 9,6 %, og i svømningen også 9,6 %. Ved 70-74 år er løbet 38 % langsommere, mens cyklingen er 17 % langsommere.

Cyklingen holder længst. På fuld distance er H35-39 hurtigst på cyklen, og H40-44 er kun 1,2 % efter. På 70.3 er H40-44 (med H35-39 lige i hælene) og K40-44 ligefrem de hurtigste grupper på cyklen. Svømningen topper tidligst: H25-29 og K25-29 svømmer hurtigst på fuld distance, og på 70.3 er det de 18-24-årige.

Er det en klokkekurve?

Hvis man tegner, hvor mange der kommer i mål i hvert 10-minutters-interval, får man en kurve, der ligner en klokke. Men den er ikke symmetrisk, og formen ændrer sig med alderen.

Fordeling af sluttider, herrer på fuld distance

Andel af finisherne i aldersgruppen i hvert 10-minutters-interval.

H30-34H50-54H60-64
0 %2 %4 %8 t9 t10 t11 t12 t13 t14 t15 t16 t17 tH30-34H50-54H60-64

IRONMAN, almindelige løb. Den lodrette akse viser andelen af gruppen. Tidsgrænsen i de fleste IRONMAN-løb er 17 timer.

Hos H30-34 ligger gennemsnittet 12 minutter over medianen. Det betyder, at fordelingen har en lang hale mod de langsomme tider: Mange samles mellem 10 og 13 timer, men en del bruger meget længere tid. Hos H60-64 er gennemsnit og median næsten ens, og ved H70-74 ligger gennemsnittet 7 minutter under medianen.

Forklaringen er tidsgrænsen. De ældre grupper ligger tæt på 17 timer, så den langsomme hale bliver klippet af. Dem, der ville have brugt 17 timer og 30 minutter, står ikke i resultatlisten. Kurven flytter sig mod højre med alderen og bliver samtidig fladere og bredere.

Kvalificerede felter falder stejlere

Ved IRONMAN VM i 2022–2025 er aldersfaldet langt stejlere end i almindelige løb. H60-64 er 28,4 % langsommere end de hurtigste mod 15,1 % i almindelige løb, og H70-74 er 47,2 % efter. Det samme ses ved 70.3-VM.

Det skyldes ikke, at de ældre VM-deltagere er dårligere. H60-64 har ved VM en mediantid på 13:27:04, næsten det samme som i almindelige løb (13:33:18). Forskellen er, at H30-34 ved VM har en mediantid på 10:28:46, 11,0 % hurtigere end i almindelige løb. I de store aldersgrupper skal der en stærk præstation til for at kvalificere sig, og det trækker de unge VM-tider ned.

GruppeFuld distance70.3IRONMAN VMOlympisk VMSprint VM
H40-44+2,3 %+0,8 %+4,5 %+5,6 %+8,4 %
H50-54+7,0 %+3,3 %+15,4 %+9,8 %+12,1 %
H60-64+15,1 %+9,4 %+28,4 %+18,3 %+21,3 %
H70-74+25,3 %+20,7 %+47,2 %+33,4 %+37,0 %

Median i procent over den hurtigste aldersgruppe i hvert datasæt. Olympisk VM er gennemsnit af 2023–2025 og sprint VM af 2024–2025. World Triathlons VM-felter er små (20–120 per gruppe), så tallene svinger.

Kvinder og mænd ældes forskelligt

På fuld distance er kvindernes mediantid 6,0 % langsommere end mændenes i 25-29 år. Forskellen vokser til 9,0 % i 45-49 år og falder derefter igen til 4,5 % i 70-74 år.

Kønsforskel efter alder, fuld distance

Kvindernes median i procent over mændenes i samme aldersgruppe. Højere oppe betyder mindre forskel.

SamletSvømningCykling
-2 %0 %+2 %+4 %+6 %+8 %+10 %+12 %18-2430-3440-4450-5460-6470-74Samlet 21 år: 6,2 %Samlet 27 år: 6,0 %Samlet 32 år: 7,2 %Samlet 37 år: 8,0 %Samlet 42 år: 8,3 %Samlet 47 år: 9,0 %Samlet 52 år: 8,5 %Samlet 57 år: 6,8 %Samlet 62 år: 6,3 %Samlet 67 år: 7,6 %Samlet 72 år: 4,5 %Svømning 21 år: 2,2 %Svømning 27 år: 2,3 %Svømning 32 år: 3,0 %Svømning 37 år: 4,8 %Svømning 42 år: 4,1 %Svømning 47 år: 5,3 %Svømning 52 år: 6,4 %Svømning 57 år: 5,2 %Svømning 62 år: 4,2 %Svømning 67 år: 2,9 %Svømning 72 år: -2,6 %Cykling 21 år: 8,2 %Cykling 27 år: 7,5 %Cykling 32 år: 9,2 %Cykling 37 år: 10,1 %Cykling 42 år: 9,9 %Cykling 47 år: 9,8 %Cykling 52 år: 9,9 %Cykling 57 år: 8,6 %Cykling 62 år: 7,9 %Cykling 67 år: 7,4 %Cykling 72 år: 4,7 %

Svømningen har den mindste kønsforskel i alle aldre, og i K70-74 svømmer kvinderne i median ligefrem 2,6 % hurtigere end mændene. Men der er kun 23 kvinder i gruppen, så det er et spinkelt grundlag.

Det skal læses med forbehold. Der er langt færre kvinder i de ældre grupper, og de, der stiller op, er formentlig mere selekterede. Et stort studie af næsten 700.000 IRONMAN-finishere fra 2002–2022 (Knechtle m.fl., PLOS ONE 2024) fandt, at mænd var hurtigere i alle aldersgrupper og alle discipliner, og at forskellen var størst i cykling. Kønsforskellen på tværs af distancer har fået sin egen artikel.

Hvad betyder det for dig?

Tallene kan bruges til at sammenligne din tid på tværs af alder. Hvis du løb 12:00 som 34-årig og vil vide, hvad en tilsvarende præstation er som 52-årig, kan du gange med forholdet mellem gruppernes medianer.

AlderFaktor herrer12:00 svarer tilFaktor damer13:00 svarer til
35-391,00412:03:061,01413:11:14
40-441,02312:16:251,03613:28:14
45-491,03812:27:171,05813:45:19
50-541,07012:50:021,08614:06:46
55-591,10713:17:021,10614:22:45
60-641,15113:48:301,14414:52:24
65-691,19114:17:271,19915:35:04
70-741,25315:02:011,22515:55:39

Faktor i forhold til den hurtigste aldersgruppe (H30-34, K25-29) på fuld distance, beregnet ud fra medianen. Det er en tommelfingerregel for den typiske atlet, ikke en officiel aldersgradering.

Eksempel: En mand, der løber 12:00 i H30-34, præsterer på samme niveau som en H50-54, der løber 12:50, og en H60-64, der løber 13:48.

Forbehold

  • De ældste grupper er små og selekterede. Kun de raske og vedholdende stiller op, hvilket formentlig dæmper det målte aldersfald.
  • Tiderne er samlet på tværs af mange forskellige baner. En median på tværs af 85 løb er en typisk tid, ikke en tid på én bestemt bane.
  • Data er et øjebliksbillede. Vi sammenligner forskellige personer i forskellige aldre, ikke de samme personer, der bliver ældre.
  • World Triathlon bruger andre aldersgrupper i de yngste klasser (16-19, 18-19, 20-24) end IRONMAN (18-24).

Ofte stillede spørgsmål

I hvilken alder er man hurtigst i IRONMAN?

Mellem 25 og 39 år. H30-34 og K25-29 har de hurtigste mediantider, men forskellen til de øvrige grupper i intervallet er under 1,5 %.

Hvor meget langsommere bliver man med alderen?

Meget lidt indtil midten af 40’erne. Derefter cirka 3–5 % per femårsgruppe på fuld distance. H60-64 er 15 % langsommere end H30-34 målt på medianen.

Hvilken disciplin taber mest med alderen?

Løbet. H60-64 er 23 % langsommere end de hurtigste på maratonen, men kun 10 % i svømningen og på cyklen.

Er unge triatleter hurtigst?

Ikke på de lange distancer. H18-24 er 3,2 % langsommere end H30-34 på fuld distance. På sprint er de 16-19-årige dog hurtigst.

Følger tiderne en normalfordeling?

Nogenlunde, men ikke helt. Fordelingen er skæv med en lang hale mod langsomme tider for de yngre grupper. For de ældste klipper tidsgrænsen halen af.

Næste skridt

Kilder: Coach Cox, IMstats (IRONMAN- og 70.3-resultater), World Triathlon, resultater fra VM for aldersgrupper, Knechtle m.fl. 2024, PLOS ONE, Loosli m.fl. 2025, Frontiers in Sports and Active Living. Data hentet 19. oktober 2026.

Hovedbillede: Løberuten ved IRONMAN Copenhagen 2022. Foto: Kritzolina, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons.

Ugens triatlonoverblik

Hver mandag samler vi ugens vigtigste nyheder, stævner der åbner for tilmelding, og links til kilderne.

Læs ugens overblik
AnnonceVil du nå danske triatleter? Læs om samarbejde og annoncer.
Trinyt
Om cookies

Trinyt.dk bruger cookies, så sitet fungerer, og så vi kan huske dine valg. Nødvendige cookies er altid slået til. Andre cookies bruges kun, hvis du siger ja, og du kan altid ændre dit valg her.

Læs mere i vores cookiepolitik og privatlivspolitik.